CMENTARZ PARAFIALNY W MIŁKOWIE

    Aby dojść lub dojechać do cmentarza należy skręcić około 100 metrów przed mostkiem (jadąc od strony Oleszyc) w prawo na odpowiednio oznakowaną drogę leśną - "Do cmentarza 500 m".

Kierunkowskaz   


    W październiku 2003 roku cmentarz w Miłkowie ogrodzono siatką. Nad wejściem znajduje się napis "ŚP Cmentarz-Miłków". Cmentarz został uporządkowany i została wykonana droga dojazdowa. Prace te wykonali dawni mieszkańcy oraz ich rodziny. Fundusze pochodziły ze składek od byłych mieszkańców Miłkowa.    

Furtka wejściowa Fragment cmentarza
Fragment cmentarza Fragment cmentarza

W niedzielę 23 listopada 2003 roku cmentarz został poświęcony. Na uroczystości zgromadziło się około 70 osób - dawni Miłkowianie wraz z rodzinami. Poświęcenia dokonał ksiądz z Oleszyc.


    Do czasów dzisiejszych zachowało się około 35 kamiennych nagrobków z XIX i XX wieku. Jedne jeszcze stoją inne zmurszałe leżą w liściach.  Są to w większości kamienne krzyże pochodzące z ludowych warsztatów kamieniarskich w Bruśnie Starym. Kilkanaście nagrobków jest w dobrym stanie i można na nich odczytać napisy. Jednym z ciekawszych jest nagrobek przedostatniego proboszcza cerkwi greko-katolickiej w Miłkowie - Wasylego Paraszczaka. Na nagrobku znajduje się tabliczka z ukraińskimi napisami:

Tu spoczywa
ś.p.
O. Wasyl Paraszczak
długoletni zasłużony
paroch Miłkowa
zm. 2.IV.1923 r.
w 68 r. życia
Wieczna jemu pamięć

Innym ciekawym, zachowanym w dobrym stanie jest nagrobek Ewy Kozian. Była ona matką lokaja, służącego u księcia Sapiehy. Zmarła w 1937 roku.
Na skraju cmentarza znajduje się mogiła, gdzie jest pochowany Nieznany Żołnierz Wojska Polskiego.
Nieznany jest dokładny czas powstania cmentarza.

Odnajdując wśród starych drzew coraz to kolejny nagrobek i odcyfrowując inskrypcje odczuwamy niesamowitą nostalgię. Przemijanie czasu utrwalone w tym opuszczonym od kilkudziesięciu lat cmentarzu przy szumie drzew jest tak wyraźne, że człowiek głęboko zastanawia się na swym "TU I TERAZ". Wszystkim znany cytat: "OJCZYZNA TO ZIEMIA I GROBY" nabiera głębokiego sensu. Wśród starych sosen i niespotykanie wiekowych drzew owocowych przemykają sarny - trzeba iść dalej.


Nagrobek Parocha Miłkowa - Wasylego Paraszczaka (1923)

Tabliczka na nagrobku Parocha

Nagrobek Parocha Miłkowa
Wasylego Paraszczaka (1923 r.)

Tabliczka na nagrobku Parocha

 

Nagrobek Matyldy Bohlke

Napisy na nagrobku Matyldy Bohlke

Nagrobek Matyldy Bohlke

Napisy na nagrobku Matyldy Bohlke

 

Nagrobek Ewy Kozian (1927 r.)

Napisy na nagrobku

Nagrobek Ewy Kozian (1927 r.)

Napisy na nagrobku Ewy Kozian

 

Nagrobek z 1915 r.

Niekompletny nagrobek

Nagrobek z 1915 r.

Niekompletny nagrobek


 

Nagrobek

Nagrobek z 1895 r.

Nagrobek

Nagrobek z 1895 r.